(Видео) Америка испрати во Украина 100 „дронови камикази“

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, во средата во Брисел најави дека Хрватска ќе протера некои руски дипломати, како што веќе направија многу членки на ЕУ и НАТО.

„Ќе го направиме тоа од солидарност и како реакција на она што се случува, на овие ужасни сцени од Буча и другите украински региони“, рече Грлиќ Радман доаѓајќи на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО.

Тој посочи дека тоа силно потсетува на трагичните настани од пред повеќе од 30 години во Вуковар.

Голем број земји членки на НАТО и ЕУ одлучија да протераат некои руски дипломати по извештаите за откривање масовни гробници и убиства на цивили во украинскиот град Буча по повлекувањето на руските војници.

Министрите за надворешни работи на 30-те земји членки на НАТО ќе разговараат за дополнителна помош за Украина. Тие ќе разговараат за распоредување противтенковско оружје, противвоздушни системи, сајбер-помош, опрема за заштита од хемиски и биолошки закани.

В четврток ќе им се придружи и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, кој ќе ги информира за најновите случувања, вклучително и преговорите меѓу Киев и Москва.

На состанокот ќе присуствуваат и Финска, Шведска, Грузија и Европската унија, како и партнери од азиско-пацифичкиот регион Австралија, Јапонија, Нов Зеланд и Јужна Кореја.

На состанокот ќе се разговара и за новиот стратешки концепт, кој треба да биде усвоен на самитот на алијансата во Мадрид кон крајот на јуни.

„Подготвуваме нов стратешки концепт за да може алијансата да одговори на сите форми на закани, да биде поефективна и што посилна“, рече Грлиќ Радман.

Тој додаде дека документот ја опфаќа и политиката на проширување т.н. политика на отворени врати нагласувајќи дека Хрватска е посветена на приемот на земјите од Западен Балкан во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...