(Видео) Бајден се исплаши од Велигденско зајаче кое сакаше да го поздрави

Двајца тинејџери се убиени, а осум лица се повредени во пукање за време на забава во Питсбург, на која присуствувале приближно двесте луѓе.

Очевидци велат дека се слушнале 50 истрели, а некои скокнале од прозорците за да се спасат. Полицијата трага по напаѓачите.

Пукањето се случило половина час по полноќ, а на видеото до кое дојде „Еј-би-Сс њуз“ се слушаат вресоци и се гледа паника кај учесниците на забавата, кои се обидувале да побегнат. Некои се сопнаа паѓајќи по скалите.

Некои од ранетите биле пронајдени во близина на куќата во која се одржувала забавата и со возило на брзата помош биле пренесени во болница, а други отишле со своите автомобили, соопшти полицијата.

Застрелани се десет лица, од кои двајца 17-годишни им подлегнале на повредите.

Полицијата потврди дека во престрелката учествувале неколку лица.

Ова е трето пукање за девет дена на забави во изнајмени куќи во САД. Претходните се случија во Сакраменто и Хјустон.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...