ВИДЕО: Бостон избегна „метла“ и се врати во игра во источното финале

За разлика од Лејкерси, кошаркарите на Бостон не дозволија Мајами да победи со нула во конференциското финале. Во четвртиот натпревар тие го добија Мајами со 116-99, ја продолжија финалната серија од Источната конференција и максимално ја сочуваа честаТретата четвртина се покажа како клучна за исходот. Имено, од стартот на вториот дел, па се до неколку минути по почетокот на последната четвртина, гостите водеа со 38-23. Но брзо Селтикси минусот го претворија во плус кој им обезбеди победа.

Една од причините за поразот на Мајами беше очајното шутирање за три поени од 32/8, додека Бостон упати 19 од 45 удари од далечина. Инаку, во историјата на НБА ниту една екипа не надополнила 0-3, па евентуалната победа на Бостон, колку и да се големи Селтикси, би била своевидно изненадување.

 

Најефикасен кај победниците беше Тејтум со 34 поени и 11 скока,

Петтиот натпревар се игра во ноќта меѓу четврток и петок во Бостон.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...