(Видео) Четири лица повредени во торнадо во Канзас, кое носело сѐ пред себе


Украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќање до албанскиот парламент преку видео-порака апелираше до земјата да ги затвори пристаништата за руските бродови и да го ограничи доаѓањето на руските туристи, пренесуваат албанските медиуми.

Зеленски додал дека руските банки треба да се одвојат од глобалниот финансиски систем, а во меѓувреме да се затворат пристаништата за руските бродови и да се ограничи бројот на руски туристи, пишува „Euronews Albania“.

Украинскиот претседател изјавил дека во Европската Унија се разговара за шестиот пакет санкции и дека обемот на трговијата со Русија мора да се намали, колку и да е тешко, и дека Обединетите нации треба да ја прекинат соработката со оваа земја.

Тој во своето обраќање пред албанскиот парламент изјавил дека украинската армија пронашла масакрирани тела во зоните напуштени од руски војници.

Додал дека „Русите не дозволуваат да се доставуваат храна и лекови во зоните на вооружени конфликти и дека дури и убиваат деца“, пренесува албанскиот „Дејли Њуз“.

Зборувајќи за ситуацијата во Мариупол, украинскиот претседател изјавил дека тоа е целосно уништен град во кој има само уништување, убиства и тотален грабеж и дека се уништени многу верски објекти.

Зеленски и се заблагодарил на Албанија за поддршката што оваа земја и ја дава на Украина, пишува медиумот.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...