(Видео) Четири жртви при пожар во дом за стари и изнемоштени лица во Варна


Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во неделата наутро пристигна во Киев, соопшти владата.

Заедно со Пленковиќ во Киев пристигна и министерот за надворешни и европски работи Гордан Грлиќ Радман.

Пленковиќ се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесе Блиц.рс.

– Хрватска знае како е да се биде под воена агресија и продолжува да дава политичка, дипломатска, финансиска, хуманитарна, техничка и секаква друга можна поддршка на Украина, како и помош во згрижувањето на украинските бегалци. Украинскиот државен врв на средбите ќе го информира премиерот за последиците од уништувањето поради руските напади, а ќе се разговара и за натамошната помош и продолжување на европскиот пат на Украина – наведуваат од хрватската влада.

Посетата на Пленковиќ на Украина се случува во пресрет на Денот на Европа, па затоа е израз на солидарност и поддршка за украинските власти и пријателскиот украински народ, кои се жртви на бруталната руска агресија, се наведува во соопштението.

Пред воената инвазија, Пленковиќ беше во официјална посета на Украина во декември 2021 година, а учествуваше и на самитот на Кримската платформа заедно со лидерите на ЕУ во август 2021 година, пренесе Блиц.рс.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...