(ВИДЕО) Гори седумкатница во Сиднеј, стотици евакуирани!

Голем пожар во центарот на Сиднеј, целиот град е во чад, а околните улици се затворени.

Како што јавија австралиските медиуми, пожарот започнал на седумкатница во Сари Хилс, во строгиот центар на градот.

Стотици луѓе беа евакуирани, а фасадата на зградата се сруши на тротоарот.

Австралиските медиуми директно го пренесуваа гаснењето на пожарот во Сиднеј.

 

Полицијата и пожарникарите ги предупредуваат граѓаните да бидат што подалеку од местото на пожарот. Имено, пожарот избувнал на третиот кат од зградата и се проширил на целата зграда, како што покажуваат фотографиите од воздух.

Од секој прозорец излегува пламен, веројатно најголемиот пожар што сум го видел во животот – ова се само дел од коментарите на загрижените граѓани.

 

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...