(Видео) Грците нападнаа конвој на НАТО и американските сили – пукале на оклопните возила во возот за Полска

Владата на Црна Гора на вчерашната седница донесе одлука да издвои два милиона евра за спроведување на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина.

Донесена е одлуката за формирање координативно тело за надзор над спроведувањето на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина.

Во одлуката се дефинира дека координативното тело ги следи и координира активностите и мерките што ги преземаат надлежните органи и институции во насока на спроведување на одлуката, односно остварување на правото на лица од Украина на сместување, здравствена заштита, основно и средно образование, информирање за правата и обврски, работа, спојување семејства, документи и право на барање за меѓународна заштита, како и соработува со меѓународните организации што се занимаваат со правата на бегалците и мигрантите и Црвениот крст на Црна Гора.

„Во оваа насока, Владата одобри пренасочување средства од единицата за трошење – Министерството за финансии и социјала во единицата за трошење – МВР во износ од 2.000.000 евра за спроведување на одлуката за давање привремена заштита на лица од Украина“, соопштија од Владата.

Според ОН, повеќе од десет милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на руската агресија.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...