(Видео) Изгаснат пожарот во складиштето за муниција кај рускиот град Белгород

Земјите кои се противат на руската инвазија на Украина мора да ја удвојат поддршката за Киев, вклучително и снабдувањето со тешко оружје, тенкови и авиони, изјави британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

„ Илјадници луѓе беа убиени во најголемиот напад на европска земја од Втората светска војна и направи хаос низ Украина, принудувајќи го Западот да го преиспита својот пристап кон заштитата и глобалната стабилност“ порача таа.

Британската министерка предупреди дека рускиот претседател Владимир Путин треба да биде спречен да прогласи победа и да ја користи војната како поттик за нов светски безбедносен поредок.

„ Доколку Путин успее, натамошното страдање низ Европа ќе биде неописливо и ќе има страшни последици ширум светот. Никогаш повеќе нема да се чувствуваме безбедни. Затоа мора да бидеме подготвени за тежок и долг пат и да ја удвоиме нашата поддршка за Украина“, додаде Трас.

Досега, Велика Британија, Европската унија, САД и другите сојузници испратија оружје до украинските сили за да се борат против руската војска, но не се вклучија во директен конфликт со Москва.

Трас предлага нов пристап според кој земјите треба да трошат повеќе за одбраната, НАТО треба да изгледа поглобално, а економската зависност од земјите агресори треба да се намали.

„ Да бидеме искрени. Архитектурата што беше создадена за да гарантира мир и напредок ја разочара Украина. Потребен ни е нов пристап… кој комбинира силна одбрана и економска безбедност… кој гради посилни глобални сојузи и во кој слободните нации се порешителни и посигурни“ истакна британската министерка.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...