(Видео) Кина: Воз излета од шини, кондуктерот загина, осум лица се повредени


„Најлошото сценарио“ се остварува во Европа по одлуката за бојкот на нафтата од Русија, изјави Гунтрам Волф, раководител на истражувачкиот центар „Бригел“ во Брисел, одговарајќи на прашања на магазинот „Шпигел“.

Тој смета дека во блиска иднина обичните Европејци ќе ги почувствуваат последиците од овој чекор. Европската унија се соочува со зголемена инфлација и вистински „ценовен шок“, а тешко е да се предвиди кога ќе запрат цените на ресурсите.

– Владите може да се обидат да го ублажат ценовниот шок со попусти на бензините, даночни намалувања и субвенции, како што направија во последните месеци. Тоа може да го зголеми јавниот долг, предупреди Волф.

Економистот смета дека ембаргото за нафта може само да го загрози приходот на Русија на долг рок. Сепак, постои уште една гледна точка. Така, шефот на аналитичкиот центар Енерџи Коментар, Стивен Буколд, е убеден дека Москва лесно ќе најде нови пазари и попријателски купувачи, на пример, во Азија, пренесе Новости.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...