(Видео) Лукашенко добил повреди на лицето, бил удрен со палка

Во невремето што ја зафати Пожега, причинета е голема штета на помошната зграда на болницата, јавуваат тамошните медиуми.

„Ветерот го сруши покривот од поранешниот воен магацин околу болницата во Пожега, за среќа без човечки жртви. Надлежните служби за итна помош и болничките служби работат на отстранување на штетите, а здравството продолжува нормално да работи“, изјави директорот на болницата во Пожега, Иван Вукоја.

Жителите велат дека во нивниот крај поминала т.н „пијавица“ и им ги уништиле покривите, објавија тамошните портали.

Невремето предизвикало големи штети на помошниот објект на болницата во Пожега и на градилиштето на идната зграда на Итната помош.

Силни налети на ветер биле забележани и во Бродско-Посавинската жупанија, потврдиле од Жупанискиот центар 112. Во таа жупанија голем број населени места неколку часа биле без струја поради оштетување на доводниот систем.

Пожарникарите се на терен и ја санираат штетата.

Во Горски Котар има снег а град падна и во некои делови на Хрватска, јавуваат хрватските медиуми

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...