(Видео) Марченко: Три ракети ја погодија областа кај Одеса

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола во Киев изјави дека Европејците стојат покрај Украина и ќе ѝ помогнат да ги обнови нејзините градови по завршувањето на војната со Русија.

Роберта Мецола, претседателка на Европскиот парламент од јануари, рече дека институцијата ќе ги поддржи напорите на Украина да го започне процесот за пристапување во Европската Унија.

„Ве молам, верувајте ми кога велам дека Европскиот парламент, Европската Унија и европските граѓани стојат покрај Украина. Затоа сум овде денес, бидејќи сме со вас“, рече таа по пристигнувањето во главниот град Киев.

Таа ѝ вети три работи на Украина.

„Прво, криминалната инвазија на претседателот Владимир Путин на Украина ја доведува Русија во директна конфронтација со Европа, меѓународната заедница и светскиот поредок заснован на правила. Ова не е нешто што ќе му дозволиме да го направи без отпор“, рече таа.

„Второ, Европската Унија ги препознава вашите европски амбиции и вашите аспирации да бидете земја кандидат. И можете да сметате на целосната поддршка од Европскиот парламент во постигнувањето на оваа цел“, додаде таа.

„Трето, ќе ви помогнеме да ги обновите вашите градови кога ќе заврши оваа незаконска, неиспровоцирана и непотребна војна. Ние веќе обезбедивме финансиска, воена и хуманитарна помош. Ова ќе продолжи и ќе се зголемува“, рече таа на заедничкиот брифинг со Руслан Стефанчук, претседател на Врховната Рада, украинскиот парламент.

Стефанчук рече дека со Мецола разговарал за натамошни меѓународни санкции против Русија, хуманитарна и воена помош за Украина и процедури за пристапување во ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...