(Видео) Млади Етиопјани чекаат пред руската амбасада, наводно сакаат да се борат против Украина

Специјалната операција на руската армија во Украина денеска влезе во својот 56. ден

Клучни настани

Нов ултиматум на Русите за Украинците во Мариупол

Командантот од Азовстал испрати порака до светот

Зеленски: Украина веќе би ја завршила војната доколку имаше подобро оружје

САД и ЕУ се подготвени да воведат дополнителни санкции кон Русија

Од минута во минута:

8:55 Руски милијардер ја осуди војната во Украина: Лудата војна никому не му користи

Рускиот милијардер Олег Тинков, основачот на интернет-банката Тинков, на Инстаграм ја осуди оваа „безумна“ руска војна во Украина

8:40 Зеленски: Украина веќе би ја завршила војната доколку имаше подобро оружје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина „веќе би ја завршила војната со Русија“ доколку имала пристап до подобро оружје, како што е она што го користи Русија.

8:30 Украински командант во Мариупол: Можеби ги живееме нашите последни денови, дури и часови

Командантот на украинските трупи под руска опсада во Мариупол ја повика меѓународната заедница да ги повлече од опколениот град и, во порака објавена на Фејсбук во средата, рече дека „можеби ги живеат последните денови, па дури и часови“.

8:20 Русија им постави нов ултиматум на бранителите на Мариупол

Руските вооружени сили, засновани исклучиво на хуманитарни принципи, повторно предлагаат борците на националистичките баталјони и странските платеници да ги прекинат воените операции од 14 часот по московско време и да го положат оружјето – соопшти руското Министерство за одбрана

8:10 Шолц: Путин е одговорен за смртта на неколку илјади цивили во Украина

Германскиот канцелар додаде дека рускиот претседател Владимир Путин е одговорен за „воените злосторства“ во Украина, каде што беа убиени неколку илјади цивили

8:00 САД и ЕУ се подготвени да воведат дополнителни санкции кон Русија

Соединетите Држави и Европската Унија постигнаа „широк консензус за потребата од зголемување на притисокот врз Кремљ, особено преку воведување дополнителни санкции“, соопшти вечерва италијанската влада

ТОП ВЕСТИ

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...