(Видео) Најмалку седум лица загинаа во пожарот во рускиот воен институт

Велика Британија воведе нови санкции за руски воени челници и компании поврзани со воени активности.

Британските власти истакнаа дека санкциите се насочени против руските генерали што вршеле злосторства на првите линии на фронтот, како и поединци и компании што ја поддржуваат армијата на Владимир Путин.

Министерката за надворешни работи, Лиз Трас, рече дека санкциите се за оние што имаат, како што рече, крв на Украинците на своите раце, вклучително и командантот на единицата што ја окупира Буча, пишува „Скај њуз“.

Според информациите што ги пренесува руската агенција „Тасс“, на листата со санкции се 26 поединци и компании од Руската Федерација и Украина, меѓу кои и генералниот директор на „Руските железници“, Олег Белозјоров, и концернот „Калашников“.

На дополнетиот список, објавен денеска на веб-страницата на британската влада, воведени се санкции против портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, првиот заменик-началник на Генералштабот на руските вооружени сили, Николај Богдановски, в.д. министерот за вонредни ситуации, Александар Чупријан, и командантот на руските сили за специјални операции, Валериј Фљустиков, пренесува руската агенција.

Покрај многуте челници на руската армија, на британската црна листа се најдоа и украинскиот политичар Илја Кива, главниот уредник на списанието „Национална одбрана“, Игор Коротченко, новинарот Алексеј Пиманов, и сопругата на бизнисменот Херман Кан, Анжелика.

„Злосторствата од рускиот напад врз народот на Украина се очигледни за сите. Тие намерно гранатираат болници, училишта и патишта во Мариупол, исто како што правеа во Чеченија и Сирија“, рече Трас.

„Велика Британија дава силна поддршка за Украина и ги повикува Путин и неговиот режим да преземат одговорност. Денешниот нов бран санкции е насочен кон генералите и одбранбените компании што имаат крв на рацете“, додаде таа.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...