(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во сите делови од градот.

На Баново брдо големо количество дожд ги поплави улиците, а најкритично беше во Пожешка и на падината Чукарица каде имаше вистинска поплава.

 

„Гром удри во куќа на Булеварот „Крал Александар 566“. Од ударот испукаа стакла на автомобилите. За среќа немало пожар – стои на страницата на 192.

По полноќ РХМЗ објави ново предупредување.

„Продолжува периодот на нестабилно време со чести врнежи од дожд и грмежи. Врнежите во одредени локалитети можат да бидат многу интензивни за кратко време во близина на градот (каде што вкупната 10-дневна просечна количина на врнежи се проценува на 40 до 70 mm, во ридско-планински предели до 100 mm).

Обилните дождови се многу нерамномерни по интензитет и нерамномерно распоредени во вселената, дури и на кратки растојанија – се наведува во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...