(Видео) Објавено видео од опколениот Азовстал во Маријупоље: 50 дена сме под земја, не сме виделе ни сонце ни небо

Од внатрешноста на опколената челичарница Азовстал во Мариупол се појави видео, на кое се гледаат жени и деца кои велат дека немаат сила и дека мора итно да се евакуираат на територијата што ја контролира Украина.

Снимката е направена во четвртокот. Жените велат дека 15 деца живеат во тунели под фабриката за челик, од бебиња до тинејџери. Тие биле заробени заедно со нивните семејства и други цивили, вклучително и работници во фабриката.

На видеото се гледаат неколку деца, опкружени со облека и импровизирани кревети. Едно момче вели дека очајно сака повторно да ја види сончевата светлина и да дише свеж воздух надвор.

Неименувана жена вели дека поминала 50 дена под земја од 25 февруари, вториот ден од руската инвазија на Украина. Други велат дека се засолниле во фабриката на почетокот на март, додека руските сили ги нападнале нивните станови со артилериски и воздушни напади.

„ Сите намирници што ги понесовме со нас се при крај. Наскоро нема да имаме доволно храна ниту за децата“ – рече таа.

„ Тука сме и ни треба помош. Ние сме во епицентарот на настаните и не можеме да излеземе. Моето дете треба да биде евакуирано во мирна област, како и другите. Бараме безбедносни гаранции за нашите деца“ – додаде таа.

Една девојка на видеото вели дека излегла од дома на 27 февруари и дека оттогаш не видела „ни небо, ни сонце“.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...