(Видео) Пленковиќ го осуди военото злосторство во Буча

Војната во Украина не може да се прелее во Босна и Херцеговина, а Хрватска е пример за паметна енергетска политика, изјави американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар.

На американско-хрватскиот форум Ескобар рече дека не мисли дека украинската криза може да се префрли во хрватското соседство.

Војната во Украина, исто така, ги наведе земјите кандидати за Европската Унија да покажат проактивно солидарност со западните вредности, рече Ескобар, наведувајќи го фактот дека Србија ја осуди руската инвазија на Генералното собрание на Обединетите нации на почетокот на март.

Ескобар рече дека Србија не е најтешката тема за која разговара со другите соседни земји, бидејќи таа „титула“ ѝприпаѓа на БиХ.

САД и Србија имаат 140-годишна врска, а Белград цело време беше „близок партнер“ на Вашингтон, на пример во двете светски војни, рече тој.

Ескобар смета дека Босна и Херцеговина, за која повторува во јавните настапи нема етнички проблем туку проблем со корупцијата е најголемиот предизвик на Западен Балкан и земја каде што западните ветувања најмалку се исполнети.

Тој не сакаше директно да каже дали е оптимист дека годинава ќе се одржат избори во земјата, каде што доцнат преговорите за изборните реформи, изразувајќи надеж дека тоа ќе се случи.

Ескобар смета дека е од клучно значење да се воспостави функционална влада во БиХ која ќе се бори против корупцијата, ќе привлекува инвестиции и ќе создава услови за младите, но истакна дека БиХ е суверена држава и дека политичката волја мора да дојде од внатре.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...