(Видео) Русија објави снимка од морнарите од потонатиот брод Москва

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша нов закон со кој се забранува јавно изедначување на улогата на СССР и нацистичка Германија за време на Втората светска војна, пренесува руската агенција РИА.

Изедначувањето на „целите, одлуките и дејствијата“ на цивилната и воената команда на СССР, како и советските војници со нацистичка Германија беше прогласена за прекршок за кој граѓаните се соочуваат со парична казна од 1000 до 2000 рубли или затвор од 15 дена.

За функционерите се пропишани построги казни. Тие се соочуваат со казни од 2.000 до 4.000 рубли, додека казните за правните лица се движат од 10.000 до 50.000 рубли.

Забрането е да се негира ослободителната улога на СССР

Во случај на повторени прекршоци, максималната казна за граѓаните се зголемува до 5.000 рубли, а за службениците до 20.000 рубли. Државните службеници кои ќе го повторат овој прекршок можат да бидат казнети со суспензија од 6 месеци до една година. За правните лица е предвидена глоба во износ од 50.000 до 100.000 рубли или административно запирање на активностите до 90 дена.

Новиот закон забранува и негирање на „одлучувачката улога на советскиот народ во поразот на нацистичка Германија“, како и негирањето на „хуманитарната мисија на СССР во ослободувањето на европските земји“.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...