(ВИДЕО) Саше Ивановски: Мицкоски и Апасиев се неодговорни политичари

Говорејќи за отворањето на преговорите меѓу Северна Македонија и Европската Унија, македонскиот новинар, Сашe Ивановски за indeks.mk рече дека овој момент го покажа вистинското лице на првиот човек на ВМРО, Христијан Мицкоски и на првиот човек на Левица, Димитар Апасиев.

Тој истакна дека целата заслуга за овој процес е на Демократската унија за интеграција на г-дин Али Ахмети и на СДСМ на г. Димитар Ковачевски.

Ивановски зборуваше за предлогот и за тоа како е решен проблемот.
Инаку, Северна Македонија заедно со Албанија вчера ги започна преговорите со Европската Унија за добивање датум за интеграција на двете земји.

 

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...