(Видео) Се преврте хеликоптер на вооружените сили на БиХ

Српскиот претседател Александар Вучиќ им порача на косовскиот премиер Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ: „Оставете ја Србија на мир и престанете да ја залажувате јавноста“.

„Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста, а ние се горееме на фактот што самите сакаме да ја заштитиме нашата земја“, рече, меѓу другото, Вучиќ.

Тој посочи дека кампањата за жигосување на Србија, која доаѓа од одредени центри на моќ и делови од регионот, е забрзана во последните неколку месеци.

„Не е од вчера, најизразената улога на отворена и гола омраза кон Србија и сè што е српско доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И се подразбира дека тие секогаш користат невистини и голи лаги само со една цел – да се претстават како наводни жртви, а Србија како голем агресор на секој можен начин“, рече Вучиќ.

Тој додаде: „Го искористија нашето легално купување на кинескиот систем за противвоздушна одбрана FK3, кој е одбранбено оружје, да му кажат на целиот свет дека ние сме кинески и руски сојузници, кои го загрозуваат мирот во регионот, иако ние сме целосно опкружени со НАТО-територии, не секогаш НАТО-земји“.

„Тие самите не се во можност да кажат на кој начин ги загрозуваме со одбранбено оружје. Нашиот систем служи за уништување крстосувачки ракети, непријателски авиони, кои би го нарушиле воздушниот простор на Србија. Па се прашувам како ја загрозуваме Приштина или како ја загрозуваме Подгорица на таков начин? Да се ​​пошегуваме, подобро е да купиме спрејови ‘аутан’ бидејќи многу поважно ни е да се заштитиме од роеви муви и комарци отколку од какви било сериозни воздушни сили што тие ги имаат. Шегата настрана, суштината овде е нешто друго – во желбата да ѝ се наштети на Србија, во желбата Србија секогаш да биде виновна или да биде слаба, како што тие ја доживуваа кога ја прогласија независноста на Косово“, рече Вучиќ.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...