(Видео) Србите ги покажаа новите кинески ракети, Вучиќ: Горд сум


„Буре барут во вечната чекална на Европа“, е насловот на текстот во магазинот „Цицеро“ за војната во Украина и за состојбата на Западен Балкан. Авторот не мисли дека е можна нова војна на Балканот, но покажува недостаток на европска и каква било перспектива, пренесува Дојче Веле.

Томас Розер својата статија за германското списание „Цицеро“ ја започнува со сцена од Белград: постери со слика на Владимир Путин, графити и протести за поддршка на Русија во Белград. Самата војна, забележува германскиот автор, дојде во регионот на бизарен начин: кога беспилотно летало тешко шест тони, лансирано некаде во Украина, се урна во Загреб на почетокот на март, на само неколку стотини метри од станбена зона.

Земјите од поранешна Југославија во никој случај не се прв избор на бегалците од Украина, но таму има многу Руси и Украинци. Од друга страна, како што анализира, агентите за недвижности во Србија бележат невиден прилив на клиенти од исток.

Германскиот новинар потсетува дека во Србија е жив споменот на НАТО бомбардирањето во војната на Косово.

Сцените од Харков или Мариупол ги потсетуваат луѓето во БиХ на сопствените искуства, пишува магазинот. „Залудни беа сите наши протести за мир“, вели еден постар сараевчанец. Војната дојде. И ние бевме без храна, вода, нешто повеќе од 1.400 дена“. Тој додава: „На Украина и се заканува истата судбина како нас“.

Психологот и политички аналитичар Срѓан Пухало изјавил дека многумина во БиХ се потсетуваат на она што го доживеале пред три децении, но и дека владата е поделена: „Повеќето Срби се на страната на Русите. Хрватите и Бошњаците се повеќе на страната на Украинците“, истакнал Пухало.

Германскиот магазин предупредува дека цела Југоисточна Европа ги чувствува економските последици од војната, без разлика дали тоа се должи на помалку туристи, повисоки цени на енергијата или инфлација. Но, најтешко се погодени земјите од регионот кои најмногу се трудат да се приклучат на Европската Унија: „Јазот во просперитетот помеѓу исцрпената чекална на ЕУ и нејзините соседи од ЕУ се заканува да стане уште поголем во оваа војна. Албанија и петте држави од поранешна Југославија станаа осакатени редовни гости во чекалната на ЕУ, измачени од авторитарни тенденции, емиграција и стареење на населението, но пред се недостаток на перспектива“, пишува медиумот.

„Наместо перспектива, политиката за проширување на ЕУ стана енергично прислушување, украсено со флоскули, слатки зборови, ветувања кои се повторуваат како мантри и мавтање со паричник“, пишува автоерот. Тој го цитира Душан Рељиќ од бриселската канцеларија на Берлинската фондација за наука и политика, кој вели дека чекањето за членство стана константна состојба на работите, додека тие земји се претворија во евтини производствени погони и снабдувачи на работна сила за ЕУ и Германија.

Ако се се собере, Релиќ смета дека „земјите од Западен Балкан плаќаат повеќе отколку што добиваат од ЕУ“, пренесува медиумот.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...