(Видео) Светските лидери се простија од Медлин Олбрајт


Потпретседателот на руската државна банка „Гаспромбанк“, Игор Волобујев, вели дека избегал од Русија за да им се придружи на украинските сили кои се борат против руската инвазија.

Тој е најмалку четвртиот висок извршен директор или функционер за кој се знае дека ненадејно ја напуштил Русија, пишува „Москов тајмс“.

Волобујев за независниот руски портал „Инсајдер“ и за украинскиот деловен портал „Лига.нет“ изјавил дека ја напуштил Русија на 2. март и се придружил во територијалната одбрана на Украина, пренесува хрватски „Индекс“.

„Не можев од страна да гледам што прави Русија во мојата татковина“, рекол Волобујев, кој е роден во североисточниот украински град Охтирка.

„Русите го убија татко ми, мои познаници и блиски пријатели. Татко ми живееше во ладен подрум еден месец. Луѓе што ги познавам од детството ми кажаа дека се срамат од мене“, изјавил тој.

Волобујев вели дека бил отпуштен откако ја напуштил Русија, по 33-годишна кариера во компании поврзани со државниот гасен гигант „Гаспром“.

„Никој во Русија не знаеше за моето заминување“, тврди поранешниот извршен директор.

Волобујев вели дека бил дел од тимот за односи со јавноста на „Гаспромбанк“ со задача да ја поткопа перцепцијата за украинскиот гасовод во очите на европските потрошувачи.

Волобујев, исто така, ги доведе во прашање официјалните објаснувања за самоубиствата на поранешниот потпретседател на „Гаспромбанк“, Владислав Авајев во Москва и на поранешниот топ менаџер на енергетскиот гигант „Новатек“, Сергеј Протосења во Шпанија.

„Не верувам дека тоа биле самоубиства“, изјави тој за „Лига.нет“, додавајќи дека смртта на Авајев можеби била исценирана бидејќи веројатно знаел премногу.

ТОП ВЕСТИ

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...

Груби оствари средба со заменик американскиот амбасадор, Мејер

Скопје, 8 јуни – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби оствари средба со заменик американскиот...

Русите се радуваат дека уништиле тенк Леопард 2, но погодиле напуштен комбајн

Во очај да покаже какви – такви резултати од бојното поле, соочено со постојани загуби и сé поострите критики од домашните милблогери, а...