(Видео) Товарен авион се урна во Грција

Украински товарен авион се урна во Грција. Според информациите авионот требало да лета од Србија за Јордан, а се урнал синоќа во близина на Кавала во северна Грција, јавува Екатимерини.

Извори од полицијата за агенцијата АПЕ-МПЕ потврдија дека дошло до несреќа. Инцидентот се случил нешто пред 23 часот, јавуваат грчките медиуми. Порталот Flightradar24 објави дека авионот е украински Антонов Ан-12БК, на американската компанија Meridian Ltd и дека летал од Србија.

 

Летот бил на пат за Аман кога се свртел назад кон копното на половина пат преку Егејското Море. На местото на настанот е испратена силна противпожарна единица и медицински екипи.

Противпожарната бригада на Твитер објави дека 15 пожарникари со седум возила го гаснат пожарот на местото на несреќата. Според грчките медиуми, во него немало патници освен членовите на екипажот.

Според командантот на АЦВ, Константинос Лизаракос, авионот пријавил штета во атинскиот FIR и сакал да слета во Кавала. Сепак, авионот се урнал, пренесува Прототема.

 

Извештаите покажуваат дека авионот го загубил четвртиот мотор во воздух и се запалил. Пилотот пријавил дефект на моторот и бил пуштен да слета на аеродромот во Кавала, но леталото ја изгубило патеката десет наутички милји западно од тој град.

На интернет веќе се појавија снимки направени од очевидци, на кои се гледа како авионот гори и секундарни експлозии.

Противпожарната служба ги повика граѓаните кои се насобраа околу местото на несреќата да се оддалечат.

Весникот „Ворија“ пишува дека во околните села е прекинато снабдувањето со електрична енергија, најверојатно поради искршени кабли.

Според грчките медиуми, се работи за српски авион кој носел муниција. Затоа одекнаа експлозиите.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...