(Видео) Турција објави видео од нападот врз курдските милитанти

Турција ја објави првата снимка од воената операција против милитантите на Работничката партија на Курдистан, која почна вчера.

Турското Министерство за одбрана објави снимка од нејзината воена офанзива против курдските сили во северен Ирак, а министерот за одбрана на земјата рече дека борбите ќе продолжат до неутрализирање на последниот терорист.

Турската воена операција во северен Ирак ги постигна сите свои цели, беше речено на краткиот брифинг со новинарите во Анкара напоменувајќи дека турските сили ги гаѓаат курдските милитанти во Ирачки Курдистан.

„Армијата извести дека се убиени многу терористи и дека се уништени многу цели поврзани со нив. Досега сите планирани цели се постигнати“, рече турскиот министер Хулуси Акар.

На видеото се гледаат борбени авиони, нападни хеликоптери, артилерија и копнени сили во акција. Повеќето од снимките се направени со опрема за ноќно гледање.

Анкара синоќа ја почна најновата кампања против милитантите, кои ги смета за терористи. Турската кампања, наречена операција „Челична канџа“, е прекугранична операција на турските сили насочена кон курдските милитанти во северен Ирак.

Анкара ги смета Курдистанската работничка партија (ПКК) и сириската курдска милиција (ИПГ) за терористички организации.

Тековната операција се фокусира на регионите Метина, Зап и Авасин-Басјан, соопшти турската војска.

ТОП ВЕСТИ

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...