PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Mar 24, 2023

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80 лица. Синдикатите повикаа на масовни протести следниот вторник – денот кога во посета на Франција ќе биде британскиот крал Чарлс Трети.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Градското собрание во југозападниот француски град Бордо синоќа беше запалено од страна на демонстрантите кои излегоа на деветтиот по ред масовен протест од почетокот на годината откако францускиот претседател Емануел Макрон најави воведување на пензиската реформа.

По целодневните протести, демонстрантите го запалиле влезот на градското собрание во Бордо.

Пожарот, за чие предизвикување засега не се знае кој е одговорен, бил брзо изгаснат од пожарникарите.

Според извештаите на француското Министерство за внатрешни работи, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, од кои 119 000 во Париз. Полицијата употребила солзавец за разбивање на демонстрантите во главниот град, а 80 лица биле уапсени низ целата земја.

Синдикатите повикаа на масовни протести следниот вторник, што ќе се совпадне со државната посета на британскиот монарх Чарлс Трети на Франција. Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин се обиде да ја смири загриженоста велејќи дека на денот на посетата на монархот безбедноста во земјата нема да претставува никаков проблем и дека тој ќе биде добро пречекан.

Синдикатите и политичката левица го оценија вчерашниот ден за успешен, додека власта се надева дека протестите ќе изгубат на интензитет.

Немирите во Франција уследија откако француската влада ја искористи својата специјалната уставна моќ за да го усвои законот за пензиска реформа без гласање во парламентот.

Законското решение предвидува зголемување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

За францускиот претседател Емануел Макрон, ваквата реформа е неопходна.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ