(Видео) Земјотрес за време на црногорскиот дневник

Едно лице загина во општина Столац како последица на земјотресот. Станува збор за девојче родено 1994 година.

Според Жупаниската болница, др. Почина Сафет Мујиќ, девојчето Е.С. во тешка состојба е пренесена на итната медицинска помош. Лекарите се обиделе да ја реанимираат, но спас немало. Нејзините родители се полесно повредени, соопштија од болницата.

До несреќата дошло кога од земјотресот се урнала карпа врз семејната куќа во населбата Кукавац во Столац.

Родителите и сестрата на девојчето се полесно повредени, јави Дневни аваз.

Епицентарот на земјотресот бил во источната општина Љубиње, 19 километри источно од Столац.

Градоначалникот на Љубиње Стево Драпиќ изјави дека е причинета материјална штета на станбени згради и општински згради, а Службите за цивилна заштита ја проверуваат состојбата на терен.

Во Мостар голем број вознемирени граѓани истрчаа на улица бидејќи зградите силно се треселе.

Се урнале неколку ќерамиди и оџаци, а била забележана и штета на автомобил.

Сојузниот сеизмолошки институт вечерва соопшти дека јачината на земјотресот во хипоцентарот, кој се случил на длабочина од 5 километри, бил 5,6 степени по Рихтер, додека интензитетот во епицентарот бил VII степени според Меркалиевата скала.

Ваквите земјотреси се класифицирани во категоријата на многу силни земјотреси кои предизвикуваат уривање и уништување со значителни оштетувања на мебелот во куќите.

Овој земјотрес беше почувствуван во поголемиот дел од БиХ и Хрватска.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...