Владата ја усвои Програмата за економски реформи (ПЕР 2022 – 2024)

Владата ја усвои Програмата за економски реформи (ПЕР 2022 – 2024), предложена од Министерството за финансии.
📍 Фокусот ќе биде ставен на:
✅ поттикнување зелена транзиција
✅зајакнување на човечкиот капитал
✅подобрување на конкурентноста на домашните претпријатија
✅нивна интеграција во глобалните вредносни синџири и
✅формализација на економијата.
👉Во ПЕР 2022-2024 содржани се 20 реформски мерки кои се однесуваат на имплементација на Интелигентен транспортен систем долж Коридор 10, намалување на неформалната економија за што Министерството за финансии спроведува мерки утврдени со Акцискиот план за намалување на сивата економија.
📌Овој стратешки документ е исклучително важен дел од пристапниот процес кон ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...