Владата на Велика Британија планира да запали неупотреблива ковид опрема?


Владата на Обединетото Кралство планира да запали огромна количина на неупотреблива лична заштитна опрема, купена за време на пандемијата на коронавирус, пренесуваат британските медиуми.

Вредноста се проценува на 4,7 милијарди евра, објави во петокот надзорната организација за јавна потрошувачка.

Идејата за палење маски за лице, хируршки наметки и друга лична заштитна опрема не го импресионираше надзорниот одбор, пишува во новинарските извештаи.

Комисијата, како што пренесуваат медиумите, истражува како владата потрошила четири милијарди фунти или 4,7 милијарди евра за лична заштитна опрема што мора да се фрли бидејќи е неисправна или не ги задоволува стандардите на ОК.

Собраниската Комисија за јавни набавки соопштила дека владата планира да располага со 15.000 палети опрема месечно со комбинирање на рециклирање и согорување.

„Трошоците за отстранување на вишокот и неупотреблива опрема, како и влијанието врз животната средина се нејасни“, изјавиле од Комитетот.

Пат Кален, извршен директор на Кралскиот колеџ за медицински техничари, ја обвинил владата дека „претвора милијарди фунти во чад“.

Комитетот открил дека Министерството за здравство изгубило 75 отсто од 12 милијарди фунти (околу 14,1 милијарди евра) што ги потрошил за лична заштитна опрема во првата година од пандемијата поради „надуени цени и неисправни производи“.

ТОП ВЕСТИ

Петровска – Грам: Враќање на политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина за да се спречи натамошна ескалација

„Инцидентот и тоа што се случува таму нема директно влијание и од информациите со кои досега располагаме и кои ги разменуваме не влијае на...

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...