Влаховиќ: Ми требаше време да се адаптирам во Јувентус


Душан Влаховиќ призна дека му било потребно време да се адаптира во Јувентус, откако пристигна во јануари.

22-годишниот Србин во Јувентус постигна девет гола на 21 натпревар, но оваа сезона има поголеми очекувања.

„Не беше тешка одлука бидејќи Јуве е голем клуб, многу блиску до мојот начин на работа, никогаш не се откажувам до крајот, верувајќи дури и кога се чини дека се е изгубено. Дефинитивно ми требаше малку време да се адаптирам во Јувентус. Сепак, требаше да се справам подобро. Не сум среќен бидејќи го загубивме финалето. Се квалификувавме за Лигата на шампионите, но можев повеќе“, изјави Влаховиќ.

Влаховиќ ги коментираше и новите засилувања Пол Погба, Анхел Ди Марија и Бремер.

„Пол го познавам само од ТВ. Тој е светски шампион кој освои толку многу во годините во Јуве. Анхел веќе подолго време игра на највисоко ниво. Треба да го запознаеме за подобро да се разбереме на теренот, но сигурен сум дека тоа нема да биде проблем. Тој има играно со големи имиња. Бремер е најдобриот дефанзивец во Серија А“, изјави Србинот.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...