ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да одговори кога ветил дека ќе бидат внесени Бугарите во Уставот на државата и што за возврат добива Македонија

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Османи и Ковачевски бегаат од македонската јавност да соопштат и споделат што преговараат со Бугарија.

-Пиунот Ковачевски е должен да одговори кога ветил дека Бугарите ќе бидат внесени во Уставот на Македонија и што Македонија добива за возврат. Додека од бугарските власти јасно се говори дека се преговара за отворање на Уставот на Македонија и вметнување на Бугарите во Уставот и дека не се преговара за македонско малцинство во Бугарија, молк од страна на пиунот Ковачевски за правата на Македонците во Бугарија. Нацрт документот кој пиунот Ковачевски го испратил до бугарската влада, преку неговиот министер Бујар Османи како одговор на бугарскиот пакет 5+1 се уште се крие, а со тоа е се поголем сомнежот дека задкулисно се преговара надвор од содржината на Резолуцијата која се донесе во Собранието, се вели во соопштението на партијата.

Посочуваат дека нема никаков реципроцитет, односно рамноправност со кои се обврзани Ковачевски и Османи со Резолуцијата во Собранието на Македонија.

-Повторно се преговара само за отстапки од македонска страна, и распродавање на државните и националните интереси. Затоа веднаш, без криење треба да ги објават интегрално одговорите од пакетот 5+1, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...