Во Белгија уапсен дипломиран економист од Загреб со дури 2,7 тони кокаин

Специјална единица на белгиската федерална полиција пред една недела уапси 36-годишен загрепчанец Т.Ш., дипломиран економист, кој раководел со повеќе фирми во Хрватска, под сомнение дека заедно со неколку други лица од разно националности, тој и доставил на таа земја пратка од 2,7 тони кокаин.

За време на рацијата во магацинот, кокаинот, кој бил спакуван во вреќи кои штотуку биле истоварени од контејнерот, а кој претходно бил однесен на пристанишниот терминал во Антверпен. Дрогата е одземена, а сите уапсени, од кои дваесетина, се приведени и против нив локалното државно обвинителство покрена истрага.Ова е најголемата индивидуална заплена на кокаин за која се сомничи хрватски државјанин. Заедно со Т.Ш., уапсени се државјани на Белгија, Холандија, Ерменија, Литванија, Мароко и Украина, а белгиската полиција, не ги откри околностите под кои се сретнала оваа група.

Откако контејнерот бил пренесен во магацин, полицијата го опколила, а потоа во утринските часови минатиот понеделник упаднала во магацинот каде затекнале вкупно 11 мажи и едно малолетно лице како истоваруваат дрога, меѓу кои и Т.Ш. .

Како што неофицијално дознава Јутарњи, хрватската полиција била информирана од белгиските колеги за апсењето на Т.Ш. Инаку, Т.Ш. е лице кое никогаш не бил кривично или прекршочно гонет во Хрватска, туку раководел или поседувал неколку мали фирми, а во помладите денови бил успешен во мал фудбал и играл на неколку турнири.

ТОП ВЕСТИ

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...

ВИДЕО: Маж загина набоден од бик на традиционалниот фестивал во Валенсија

Еден човек им подлегнал на повредите откако бил набоден од бик за време на фестивал во источна Шпанија, соопштија денеска властите. Жртвата, која не е именувана,...