Во Бугарија досега влегле 20 илјади бегалци од Украина


Фото: Принт-скрин

Од почетокот на руско-украинската војна во Бугарија пристигнаа 20.000 бегалци од Украина, денеска соопшти бугарската гранична полиција.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, во последните два дена има зголемување за 3.000 бегалци од Украина во Бугарија.

Волонтери од Русе му помагаат на бугарскиот Црвен крст да ги пречека бегалците на мостот Дунав.

Олена Димитрова, претседателка на бугарско-украинското здружение „Добруџа-Украина“ во градот Добрич на бугарско-романската граница, предвидува дека доколку се отворат хуманитарни коридори, бројот на украински граѓани кои сакаат да ги напуштат воените зони значително ќе се зголеми.

Украинците кои долго време се имаат населено во Бугарија им помагаат на своите сонародници кои бегаат од руската агресија да ги добијат сите можни средства за егзистенција.

За нив има отворена и хуманитарна СМС линија, една СМС порака е 10 евра, а овие средствата ќе се користат за помош на пристигнатите бегалци од Украина.

Невладините организации очекуваат во следните денови да дојде до зголемување на бегалскиот бран кон Бугарија. Регионалните гувернери и претставниците на општините во северна Бугарија ги разгледуваат условите за сместување на украинските граѓани кои бегаат од војната.

ТОП ВЕСТИ

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...