Во Европа се одбележа Денот на победата над фашизмот


Европските земји ги прославија Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во спомен на почетокот на Европската Унија и крајот на Втората светска војна во Европа во 1945 година. Оваа година се навршуваат 77 години од крајот на Втората светска војна и 72 години од започнувањето на иницијативата на Европската Унија. Во земјите на ЕУ, Денот на Европа е од посебно значење како ден што означи пресвртница во односите меѓу европските земји и го отвори патот за создавање заедница на држави на тој континент, додека во Русија фокусот е ставен врз прославата на победата во Втората светска војна. Во Стразбур вчера беше затворена Конференцијата за иднината на Европа, во присуство на претседателот на Франција, Емануел Макрон, и претседателките на Европската комисија и на Европскиот парламент, Урсула фон дер Лејен и Роберта Мецоле. Францускиот претседател Макрон денеска во Германија ќе се сретне со канцеларот Олаф Шолц.
На 9 мај, Русија ја организира традиционална воена парада на Црвениот плоштад во Москва, која ги прикажува воените достигнувања. Рускиот претседател Владимир Путин го повтори своето обвинување дека Западот не му оставил друг избор освен да ја нападне Украина, во говорот одржан за време на парадата на Денот на победата на Русија, годишна комеморација од победата врз нацистичка Германија на крајот на Втората светска војна.
Си-ен-ен истакнува дека говорот даде малку детали за тоа како Русија планира да продолжи во Украина, со оглед на неколкудневните шпекулации дека Путин ќе го искористи настанот за да објави големо соопштение.
Земјите од ЕУ и некои други европски земји го прославија Денот на победата над фашизмот на 8 мај. Денот на Европа е востановен во спомен на декларацијата на францускиот министер за надворешни работи Роберт Шуман од 1950 година, што се смета за прв официјален чекор во создавањето на ЕУ. Декларацијата беше предлог до поранешните непријатели, Франција и Германија, да воспостават нова форма на соработка за војната во Европа никогаш повеќе да не се повтори. Предлогот доведе до создавање на Европската заедница за јаглен и челик во 1951 година, претходник на Европската економска заедница, односно денешната ЕУ.

 

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...