Во Грција е регистриран првиот случај на мајмунска сипаница


Нови дојави за бомби почнаа да пристигнуваат во раните утрински часови, а цел биле неколку основни и средни училишта, како и една градинка, пишуваат српските медиуми.

Неколку училишта во Белград добиле пријави за бомби, изјавиле утринава од српското Министерство за внатрешни работи за агенцијата „Бета“, а како што неофицијално дознава „Данас“, станува збор за основното училиште „Бранко Чопиќ“ – Видиковац, основното училиште „Илија Гарашанин“ во Грочка, ОУ „Крал Петар Втори“ во Врачар, ОУ „Соња Маринковиќ“ во Земун, ОУ „Ѓуро Стругар“, ОУ „Марија Бурсаќ“, Осмата гимназија, Десеттата гимназија, Петнаесеттата гимназија, Петтото економско училиште, Тринаесеттата гимназија, математичката гимназија, машинското училиште „Радоје Дакиќ“ и основното училиште „14 Октомври“, сите во Раковица, но и градинката „Фица“ во Врачар.

Според медиумите, информации стигнале и од основното училиште „Јован Поповиќ“ во Карабурма и „Владимир Роловиќ“ на Петлово Брдо, ОУ „Стеван Синѓелиќ“ во Звездара, ОУ „Дринка Павловиќ“ и основното училиште „Драган Лукиќ“.

Од раните утрински часови на социјалните мрежи се појавила информација дека пријава за бомба добиле и многу други училишта во Белград.

Пријавите, како што пренесуваат медиумите, биле испратени по електронска пошта, а полицијата излегла на терен.

Пријава за експлозивни направи добило основното училиште „Бранко Чопиќ“ – Видиковац, а директорката на тоа училиште најавила и дека нема да има настава во утринската смена, дознава „Данас“.

Во претходниот период до многубројни училишта, како и други институции во Белград и други места во Србија, пристигнаа вакви пријави, кои, како што се покажа по полицискиот увид во објектите, биле лажни, пренесуваат медиумите во соседството.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...