Во Крагуевац ќе се произведуваат електрични возила, потпишан договор од 190 милиони евра


Британската министерка за надворешни работи, Лиз Трас, на велигденскиот банкет зборуваше за војната во Украина. Таа ја истакна потребата од единство во светот што ја предизвика војната, со посебен акцент на состојбите во Западен Балкан.

Трас ја предупреди Кина дека непочитувањето на глобалните правила ќе го запре нејзиниот подем како суперсила и рече дека Западот треба да се погрижи Тајван да се брани.

„Државите мора да играат според правилата. А тоа ја вклучува и Кина“, рече Трас. Зборувајќи за војната во Украина, таа рече дека тоа е војна на сите.

„Тоа е војна на сите нас бидејќи победата на Украина е стратешки императив за сите нас. Тешко оружје, тенкови, авиони, сето тоа ни треба. Некои велат дека не треба да даваме тешко оружје од страв да не испровоцираме нешто поголемо, но мислам дека непреземањето акција е поголема провокација. Ова е време за храброст, а не за претпазливост“, рече Трус.

Таа изјави дека Велика Британија мора да примени цврст став кон заканите што доаѓаат надвор од Украина. Таа исто така посочи дека без оглед на заканите на Кремљ, Финска и Шведска мора што побргу да станат членки на НАТО.

„Нашиот нов пристап се заснова на три области: воена сила, економска безбедност и подлабоки глобални сојузи.

Мораме да обезбедиме, заедно со Украина, Западен Балкан и земјите како Молдавија и Грузија, да имаат издржливост и способност да ги задржат својот суверенитет и слобода, рече Трас, додавајќи дека Британија и светот треба да посегнат по нови партнерства, политички и економски.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...