Војната може да трае уште шест месеци, вели Подољак, советникот на Зеленски


Фото: Твитер/Министерство за одбрана на Украина

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак изјави дека војната со Русија може да трае и до половина година.

„Ова може да потрае уште два до шест месеци“, рече претседателскиот советник Подољак во интервју за рускиот опозициски портал Медуза доцна синоќа.

Тој рече дека клучен фактор за времетраењето на војната е количината на залихи на оружје, а друг фактор е расположението во Европа, Украина и Русија што може да се промени со текот на времето.

Мировните преговори би можеле да се одржат само ако ситуацијата на терен се промени и кога Русија повеќе нема да смета дека може да диктира услови.

Тој предупреди дека територијалните отстапки за Русија нема да ја завршат војната.

„Некои градови, како Мариупол и сега Северен Доњецк, каде што се водат најжестоките борби, всушност веќе не постојат“, рече Подољак.

Според него, загубите на Русија се проценува дека се околу 80.000 луѓе. Тука спаѓаат загинатите и ранетите од редовната армија, сепаратистите и членовите на платеничките сили на Вагнер.

Тој рече дека по катастрофалната почетна фаза на војната за Москва, со до 1.000 мртви во војната дневно, сегашните загуби на руските и украинските војници се „споредливи“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна изјави дека Украина губи до 100 мртви и има околу 500 ранети дневно.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...