Во Шангај, регистрирани три смртни случаи од коронавирус во новиот бран

Кукла направена од стари партали со четири глави, слики на политичари, од кои двајца беа венецуелскиот претседател Николас Мадуро и рускиот Владимир Путин, беше запалена во Каракас за време на „палењето на Јуда“, велигденска традиција во Венецуела.

Во недела на Велигден во Венецуела е вообичаено да се запали Јуда, фигура што го означува Јуда Искариот кој го предал Исус.

Со текот на годините, стана вообичаено да се запали кукла која изгледа како политичар или омразена личност. Овогодинешната марионета на Јуда имаше четири лица, слики на локални политичари и руски лидер.

„Го палиме предавството, палиме тортура, палиме диктатура и палиме војна“, рече Карлос Џули Сојас, кој запали оган под кукла опкружена со околу 30 луѓе, некои носеа транспаренти со антивладини слогани.

Овој „Јуда“ беше наречен „синовите на Владимир Путин: Мадуро, Мелендез и Реверол“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...