Во воздушен напад во Етиопија загинаа 56 лица во бегалски камп, меѓу нив и деца


Во воздушен напад врз бегалски камп во етиопскиот регион Тиграј загинале 56 лица, а најмалку 30 се повредени.

Хуманитарните работници изјавиле дека бројот на загинати е потврден од локалните власти, а меѓу жртвите има и деца, пишува „Гардијан“.

Армијата погоди камп во североисточниот град Дедебит за време на воздушниот напад, во близина на границата со Еритреја. Властите претходно негираа дека цел им биле цивили во судирите со воените сили во Тиграј.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...