(Вознемирувачко видео) Би-си-си објави нови докази за воени злосторства кај Киев

Би-би-си објави репортажа на својот воен дописник Џереми Боуен со наслов „Морничави докази укажуваат на воени злосторства на пат во близина на Киев“.

Боуен направил обиколка на дел од автопатот во близина на Киев, откако украинските сили ја потиснале руската армија од областа.

Изброивме 13 тела на дел од патот не подолг од 200 метри меѓу села недалеку од Киев, тврди новинарот на Би-би-си. Потврдено е дека две тела се украински цивили убиени од руски војници. Останатите и натаму не биле идентификувани и лежеле на местата каде што биле убиени. Двајца убиени носеле препознатливи униформи на украинската армија.

Новинарскиот тим на Би-би-си наводно пристигнал на дел од автопатот Е-40 само 10 часа откако областа била ослободена од украинската армија. Знаци на борби и гранатирање имало насекаде. Патот бил полн со кратери од гранатирање.

Украинските војници кои менувале гуми во остатоците од уништена гаража покрај патот, за новинарот на Би-би-си изјавиле дека руските сили се оддалечени околу четири километри и ги повлекле преостанатите војници и оклопни возила по тешка битка која траела неколку дена и завршила во раните утрински часови.

Она што го оставиле зад себе биле мртви тела на и покрај патот и низа прашања за тоа кој е убиен и како се убиени овие лица.

За некои тела има одговори. Наводно, Русите на 7 март убиле неколку цивили во автомобил и ги оставиле да се распаднат во него. Уништениот автомобил и натаму е на патот во близина на бензинска пумпа, која со гранатирање била претворена во урнатини. До автомобилот има изгорени остатоци од тело кое едвај можело да се препознае како маж.

Во остатоците од автомобилот има остатоци од изгорено тело на жена.

Нејзината уста била отворена како да вреска, според репортерот на Би-би-си. Нивната смрт била снимена на 7 март со дрон на украинските сили. Украинците објавија видео кое беше пренесено до светските медиуми. На снимката се гледа ладнокрвното убиство на маж кој излегол од автомобилот со кренати раце – јасен гест на предавање.

Телата, како што беше откриено претходно овој месец, им припаѓаат на Максим Јовенко и неговата сопруга Ксена. Тие биле дел од конвојот од 10 цивилни возила кои се обиделе да побегнат од Русите и да стигнат до Киев.

Додека возеле по патот, забележале руски тенк. На видеото се гледа дека е јасно означен со симболот „V“, еден од знаците што ги користат руските сили. Останатите автомобили брзо се свртеле и побегнале, но автомобилот на Максим застанал, веројатно затоа што бил погоден.

Штом автомобилот застанал, Максим излегол и ги кренал рацете во воздух. Веднаш потоа бил застрелан, а потоа и неговата сопруга која била во автомобилот. Во возилото биле и нивниот шестгодишен син и постара жена, мајка на еден од пријателите на Максим. Тие преживеале, а руските сили на крајот ги ослободиле.

Биле пронајдени како одат по патот. Жената рекла дека Максим им викал на Русите дека во автомобилот имало дете во моментот кога Русите го убиле. Преживеаните сега се безбедни, но длабоко трауматизирани, изјави тимот што управувал со украинскиот дрон кој го снимил убиството.

Автомобилот сега целосно изгорел, иако по нападот не бил запален. Според една хипотеза, Русите отпосле го запалиле возилото за да ги прикријат доказите за воени злосторства.

На истиот дел од патот има повеќе изгорени автомобили и мртви тела. Засега не е познато што се случило со нив, но веродостојна хипотеза е дека тие биле убиени од екипаж на руски тенк или други руски војници, се наведува во извештајот на Би-би-си.

Новинарот на овој медиумски сервис вели дека забележал обиди за криење на тела или уништиување на докази.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...