Времето сончево и топло

Првиот ден од викендот во Македонија ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална  облачност. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во попладневните часови на некои  места ќе има зголемување на облачноста, а во текот на денот ќе дува слаб до умерен, на места повремено засилен ветер од северен правец.

Минималната температура се движи во интервал од 14 до 20 степени , а максималната ќе достигне од 30 до 39 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината денеска ќе биде исто така сончево со умерена облачност. Утринската температура достигна 17 а максималната дневна ќе се движи до 37 Целзиусови степени.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...