Вучиќ денес ќе положи заклетва за вториот претседателски мандат


Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ќе положи заклетва во Народното собрание за вториот претседателски мандат.

Во 11 часот е закажана посебна седница на парламентот.

Претседателот на Собранието, Ивица Дачиќ, свика седница на актуелното свикување на Парламентот врз основа на член 114 од Уставот на Србија, на која претседателот ќе положи заклетва и ќе се обрати пред пратениците и гостите.

На седницата ќе биде презентиран извештајот на Републичката изборна комисија за резултатите од гласањето, а полагањето заклетва ќе го означи почетокот на новиот петгодишен мандат на Вучиќ.

Заклетвата дадена од претседателот е уште една гаранција дека Косово и Метохија е составен дел на Србија, а претседателот експлицитно се заколнува дека јужната покраина ќе биде составен дел од земјата.

Вучиќ на 3 април победи во првиот круг на редовните претседателски избори со 58,59 отсто од вкупните гласови.

Неговиот прв мандат започна на 31 мај 2017 година, кога свечено положи заклетва во Домот на Националното собрание.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...