Вучиќ: Кој и да каже дека оваа зима ќе биде прекрасна и одлична – тоа нема да биде така, ќе биде многу тешко


Бакир Изетбеговиќ, лидерот на СДА и заменик-претседател на Домот на народите на Парламентот на БиХ, отворено повика на рушење на Дејтон, нова војна и укинување на Република Српска, пренесува „Србија денес“.

Изетбеговиќ, како што пренесува медиумот, изјавил дека во БиХ живеат 60 проценти од Бошњаците, кои имаат право да управуваат со својата земја и кои не можат да бидат „сведени на третина од владата“.

Според анализата во објавениот напис, Бакир на тој начин директно повикал на рушење на Дејтонскиот договор и нови крвави конфликти. „Но, никој од претставниците на ЕУ и НАТО не реагираше на овие сериозни закани! Сите тие молчат, сите што воведоа санкции за Милорад Додик и го зголемија военото присуство во БиХ поради „опасната реторика“ на раководството на Република Српска, а таа „реторика“ е заложба за зачувување на Дејтон“, пишува медиумот.

Изетбеговиќ, стои во анализата, ја испратил последната закана до Србите, но и до Хрватите во БиХ, коментирајќи ги преговорите за промена на Изборниот закон.

„Партијата на Милорад Додик и Хрватска демократска заедница немаат право да сведат 60 отсто од пробосанските сили на една третина од власта! Ќе има избори и ќе победат силите кои сакаат добро и мир во оваа држава. Ги повикувам нашите соседи да бидат заедно со нас во изградбата на земја од која нема да мора да си заминат младите“, било наведено во изјавата на Изетбеговиќ, цитира медиумот, со што, како што е истакнато во новинарскиот извештај, јасно се алудирало на тоа дека повеќе не го прифаќа Дејтонскиот договор, според кој БиХ е федерација на два ентитета и три конститутивни народи, во кои е забранет реизбор на кој било народ.

Сепак, се констатира во текстот, сите на Запад молчат за оваа директна закана од војна и повикот за соборување на Дејтонскиот ред во БиХ. Никој нема збор да каже против Изетбеговиќ, а српскиот лидер Милорад Додик се најде на црната листа и на САД и на Британија и тоа само затоа што инсистира на правата на Република Српска, правата што ги гарантира Дејтон, пренесува медиумот во соседството.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...