Вучиќ најави претставување на најмоќното оружје со кое располага Србија


Фото: Фејсбук/Александар Вучиќ

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа, по завршувањето на воената вежба на Војската на Србија „Огнен штит 2022“, на која за првпат беше прикажано делувањето на противтенковските ракети „Корнет“, изјави дека армијата на земјата сега е многу посилна.

Истовремено, тој најави набавка на борбени беспилотни летала „Бајрактар“ ​​од Турција, пренесува „Танјуг“.

– Во разговор пред два дена го прашав турскиот претседател Ердоган за „Бајрактари“ и добив ветување дека ќе можеме да ги купиме преку ред и да ги вклучиме во вооружувањето на српската армија – рече Вучиќ.

Сепак, српскиот председател нагласи дека армијата ќе мора и натаму да ги зајакнува своите хеликоптерски единици и флотата на беспилотни летала – дронови.

Според него, српската армија располага со беспилотни летала „Врабац“, како и „ЦХ92“ со помала разорна моќ, но ќе мора да се набават и летала „ЦХ95“ со поголема разорна моќ.

Тој најави и дека во вторник или среда ќе биде претставено новото најмоќно оружје што Србија го имала досега.

– Во вторник или среда, добредојдени сте да ја видите гордоста на српската армија – рече Вучиќ, одбивајќи да каже за кое оружје станува збор.

На прашањето како го коментира тоа што француските медиуми објавија дека Србија е заинтересирана да купи 12 нови борбени авиони од типот „Рафал“, Вучиќ рече дека за нив преговарал една година.

– Веќе една година преговараме за купување на 12 нови авиони, а со друга земја преговараме за купување на 12 половни авиони од тој тип – посочи српскиот претседател.

Тој додаде дека се разговара и за трета варијанта, таканаречената комбинирана авијација со ловци и бомбардери и дека во тоа се вклучени три земји, но дека се појавуваат и нови заинтересирани земји, па конкуренцијата е голема.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...