PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Вучиќ: Најотворената омраза кон Србија доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ

Apr 13, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Српскиот претседател Александар Вучиќ им порача на косовскиот премиер Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ: „Оставете ја Србија на мир и престанете да ја залажувате јавноста“.

„Србија ќе ги зачува мирот и стабилноста, а ние се горееме на фактот што самите сакаме да ја заштитиме нашата земја“, рече, меѓу другото, Вучиќ.

Тој посочи дека кампањата за жигосување на Србија, која доаѓа од одредени центри на моќ и делови од регионот, е забрзана во последните неколку месеци.

„Не е од вчера, најизразената улога на отворена и гола омраза кон Србија и сè што е српско доаѓа од Албин Курти и Мило Ѓукановиќ. И се подразбира дека тие секогаш користат невистини и голи лаги само со една цел – да се претстават како наводни жртви, а Србија како голем агресор на секој можен начин“, рече Вучиќ.

Тој додаде: „Го искористија нашето легално купување на кинескиот систем за противвоздушна одбрана FK3, кој е одбранбено оружје, да му кажат на целиот свет дека ние сме кинески и руски сојузници, кои го загрозуваат мирот во регионот, иако ние сме целосно опкружени со НАТО-територии, не секогаш НАТО-земји“.

„Тие самите не се во можност да кажат на кој начин ги загрозуваме со одбранбено оружје. Нашиот систем служи за уништување крстосувачки ракети, непријателски авиони, кои би го нарушиле воздушниот простор на Србија. Па се прашувам како ја загрозуваме Приштина или како ја загрозуваме Подгорица на таков начин? Да се ​​пошегуваме, подобро е да купиме спрејови ‘аутан’ бидејќи многу поважно ни е да се заштитиме од роеви муви и комарци отколку од какви било сериозни воздушни сили што тие ги имаат. Шегата настрана, суштината овде е нешто друго – во желбата да ѝ се наштети на Србија, во желбата Србија секогаш да биде виновна или да биде слаба, како што тие ја доживуваа кога ја прогласија независноста на Косово“, рече Вучиќ.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ