Вучиќ победник во првиот круг на претседателските избори во Србија

Изборите во Србија 2022 година на три нивоа – претседателски, парламентарни, локални во Белград, Бор и уште 12 општини се одржуваат денеска, 3 април.

Гласачките места низ државата беа отворени во 7 часот, а граѓаните вечерва до 20 часот ќе можат да го остварат своето право на изборите во 2022 година. Се гласа на вкупно 8.255 избирачки места.

Републичката изборна комисија (РИК) утврди дека право на глас на претседателските и парламентарните избори имаат 6.501.689 граѓани на Србија.

Право на глас во главниот град имаат вкупно 1.600.214 гласачи.

Освен во Белград, локални избори ќе се одржат на уште 13 места: во Бор, Аранѓеловац, Смедеревска Паланка, Лучани, Медвеѓа, Књажевац, Бајина Башта, Дољевац, Кула, Кладово, Мајданпек, Сечња и Севојно.

Граѓаните на Србија го избираат претседателот меѓу осумте кандидати за шеф на државата.

Илјадници кандидати од вкупно 19 пратенички листи ќе се борат за 250 пратенички места, додека кандидатите од 12 изборни листи ќе се борат за 110 советници.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...

Трамп во вторник е на суд во Мајами, објави дека по втор пат е обвинет годинава

Доналд Трамп синоќа објави дека е обвинет по втор пат оваа година – овој пат по федерални обвиненија во случај што се фокусира на...

Продолжува испумпувањето на водата по вчерашното невреме во Делчево

И утрово продолжи испумпувањето на вода од подрумите на луѓето, по поплавите од невремето кое вчера попладне го зафати Делечево. Доцна синоќа помош на...