Вучиќ: Шолц беше многу дециден за санкциите кон Русија


Новата словенечка влада има намера до крајот на годинава да ги отстрани антимигрантските физички бариери од шенгенската граница со Хрватска, за што наскоро ќе направи оперативен план, беше потврдено денеска за агенцијата СТА.

Отстранувањето на привремените технички бариери е еден од приоритетите на Владата, потврдија од Министерството за внатрешни работи за словенечката новинска агенција, истакнувајќи дека планот е да се спроведе до крајот на годинава, прецизирајќи ги оперативните детали до крајот на овој месец.

Според податоците на словенечкото МВР, Словенија кон Хрватска има 135.372 метри панелни дрвени огради и 60.595 метри жица за бричење, за чие поставување досега потрошила 23,25 милиони евра, а за одржување уште 3,6 милиони.

Неговата инсталација започна во екот на мигрантската криза во 2015 година и периодично се надополнуваше, а жицата беше заменета со панелна ограда.

Како што беше потребна јавна набавка за нејзино поставување, така ќе биде и за нејзино отстранување, потврди словенечкото МВР.

Татјана Бобнар, министерката за внатрешни работи во новата влада на Роберт Голоб, неодамна во парламентот изјави дека физичките пречки на границата со Хрватска ќе бидат заменети со камери и дронови за да се спречи нелегален влез на мигранти, јави СТА.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...