Вучиќ: Ситуацијата со Косово не е добра, сè оди кон тоа да ги признаеме


Српскиот член на Претседателството на БиХ во видеообјава на „Твитер“ изјави дека му е жал што има разни интерпретации за средбата на која присуствувал заедно со Карен Донфрид, помошник-државна секретарка за европски и евроазиски прашања на САД.

Додик изјави дека не е точно тврдењето на Донфрид дека раководството на Република Српска сака да ја сруши БиХ нагласувајќи дека се залага за почитување на Уставот на БиХ.

„Да се ​​тврди дека раководството на Република Српска сака да ја сруши БиХ, не е точно, а точно е дека на средбата со Донфрид, а подоцна и во јавноста, кажав дека Република Српска го почитува територијалниот интегритет и меѓународниот суверенитет на БиХ, но и Уставот на БиХ, според кој е составена од два ентитета и три конститутивни народи“, посочи Додик.

За време на посетата оваа недела на БиХ, Донфрид испрати порака дека Вашингтон многу сериозно ги сфаќа заканите за стабилноста на БиХ, вклучително и оние од Република Српска.

„САД не се обидуваат да ја укинат РС, но нема да стојат настрана додека сегашното раководство (РС) се обидува да ја растури државата“, рече Донфрид за време на нејзиниот престој во Сараево потврдувајќи дека нејзината влада и понатаму е подготвена да прибегне кон нови санкции против сите оние што се однесуваат како Додик и се обидуваат да ја дестабилизираат БиХ.

Слични оценки даде и сенаторот Крис Марфи по посетата на делегацијата на американскиот Сенат во Сараево, кој на својот блог напиша дека постои реална опасност од можни дестабилизирачки потези кои Додик би можел да ги повлече и кои всушност би биле составен дел од стратегијата што ја води рускиот претседател, Владимир Путин.

Српскиот член на Претседателството на БиХ денеска истакна и дека на неодамнешната средба со американските сенатори јасно кажал дека е за договор и побарал да се почитува ставот на Република Српска.

ТОП ВЕСТИ

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...