Вучиќ со убедливо водство според првичните резултати

Apr 3, 2022

[ad_1]

Според првичните резултати од изборите во Србија, актуелниот претседател, Александар Вучиќ е во водство со 73,08 проценти од пребројаните гласови на претседателските избори.

Зад него се Здравко Понош со 8,18 отсто и Милца Џурџевиќ Стаменковски со 4,64 отсто од пребројаните гласови.

И резултатите за парламентарните избори сугерираат водство на коалицијата на Вучиќ со 56,68 отсто од гласовите, а зад него е Ивица Дачиќ со 13,83 проценти.

Излезноста на парламентарните и претседателски избори во Србија изнесува 55 отсто – рекордна во последните 10 години.

На Јутуб во живо може да се следат резултатите од изборите:

Текстот Вучиќ со убедливо водство според првичните резултати е превземен од МАКФАКС.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ