Вучиќ: Србија одбила да го признае Косово за Србите да можат да гласаат на изборите на 3 април


По целодневните состаноци на Советот за национална безбедност, со преставниците на косовските Срби и амбасадорите на Квинта, Русија и Кина, поради одбивањето на Приштина да го прифати договорот за учество на граѓаните од српска националност на Косово на изборите за парламентот и за претседател на Србија, на 3 април, претседателот Александар Вучиќ во вечерашново обраќање до јавноста изјави дека „Србија одбила да го признае Косово за Србите да можат да гласаат“, јави дописникот на МИА од Белград.

– Прифативме безброј компромиси, безброј бесмислени работи на кои тие инсистираа само за да дозволат луѓето да можат да гласаат за кого сакаат. Приштина инсистира само Србија да ја признае независноста на Косово, Србија тоа не можеше и нема да го прифати, без разлика на цената, бидејќи ниту еден глас и ничија власт не е толку важна колку што ни е важна државата. Затоа не се согласивме со тоа – изјави Вучиќ.

Како што кажа, биле разгледувани и опциите Србите од Косово и Метохија да гласаат на најблиските избирачки места во централна Србија, и најави дека најголем број косовски Срби ќе организираат протести поради ваквата одлука на Приштина.

– Ги замолив Србите од Косово на трпение, кои едногласно побараа веднаш да ги напуштат сите институции и 435 полицајци на северот да ја напуштат регионалната полиција, уште еднаш да размислат за да сите заедно да реагираме – кажа Вучиќ.

Советот за национална безбедност разговараше денеска и за сите аспекти на украинската криза со надеж дека Србија може да ги ублажи последиците, кажа Вучиќ и додаде дека е договорено Белград да купи дополнителни количества нафта и млеко во прав за резервите.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...