Вулин: Тие што ја бомбардираа Југославија не може да бараат од Србија да се откаже од својот пријател

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека оние што ја бомбардираа Сојузна Република Југославија немаат право да зборуваат за меѓународното право и да бараат од Србија да ги утврди и уништи вековните пријателства и дека некои политичари во регионот ја плукаат Србија.

Министерот Вулин изјави дека повеќе се плаши од конфликтот отколку од неверојатната количина омраза кон рускиот народ.

„Несфатливо е дека е оправдано и нормално да се избрка руско дете од училиште, некому да му се забранува да се лекува затоа што е Русин, дека е нормално да му се одзема имотот, дека е нормално да се исфрлаат писатели и уметници како Достоевски од учебници затоа што се Руси. Тоа овде не се случило од времето на Хитлер“, рече Вулин.

Според него, секоја русофобија завршува како србофобија и никој што ја мразел Русија не ја сакал Србија.

„Затоа сум толку гласен, не затоа што сум голем Русин, туку затоа што сум Србин и за мене Србија е на прво место и Србите, каде и да живеат, се причина за мојата политичка активност, но знам дека сѐ што денеска им прават на руските деца може да им прават и на српските“, изјави Вулин.

Како што оцени, очигледно е дека е дозволено да се мразат два народа на национална основа, Русите и Србите, што особено го загрижува бидејќи се чини дека омразата стана дозволена во светот.

Коментирајќи ја изјавата на некои странски функционери за претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, министерот истакна дека Србија повеќепати била нарекувана и без докази означена како земја на касапи и убијци, земја на геноцид и дека многупати слушнале оти претседателот Александар Вучиќ ќе биде соборен и дека на Србија ѝ треба нов „Мајдан“.

Тој истакна дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е на вистинската страна на светот затоа што инсистира на воена неутралност и независна политика и дека не е само политичар, туку и државник, кој има храброст да му се спротивстави на притисокот и да работи во интерес на неговата земја и народ.

„Стабилноста на Балканот зависи од Србија, а бидејќи Србија е стабилна и способна да го зачува мирот, Балканот е во мир“, рече Вулин.

Тој нагласи дека претседателот на Србија е секогаш тука да им подаде рака и да им помогне на земјите од регионот кога нешто им треба и дека никогаш нема да добие благодарност за тоа, туку ќе гледа како плукаат по него и по Србија каде и да одат.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...