WhatsApp ќе ги изненади сите кои ја активирале функцијата за автоматско бришење на пораки

Откако воведе опција за коментирање на препратени документи на десктоп верзијата на WhatsApp, компанијата сега развива нов трик за зачувување на пораките што исчезнуваат во претстојните бета верзии на WhatsApp за Android, iOS и десктоп компјутери.

Последната промена на функцијата која автоматски ги брише пораките по одредено време ќе им овозможи на корисниците да ги задржат и по истекот на рокот за бришење. Системот може привремено да ја конвертира таквата порака во стандардна и да ја задржи во разговорот и по истекот на споменатиот рок.

Зачуваните пораки во моментов може да се читаат во посебен дел „зачувани пораки“, до кој може да пристапат сите учесници во разговорот.

Оваа функција сè уште е во развој, но WhatsApp работи на начини како да ја вгради во десктоп бета верзијата.

Трикот со овие зачувани пораки е што на нив можат да влијаат сите учесници во разговорот, што значи дека ако некој одлучи да задржи порака, друг корисник може да ја исклучи и пораката нема да биде зачувана. Опцијата ќе може да ја прилагодат модераторите кои, пишува изворот, ќе можат да ги менуваат нејзините поставки во поголемите групи.

Датумот на лансирање на оваа функција сè уште не е познат.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...